ratujTybet.org

Do biegu, gotowi… free Tibet!

Chodźcie z nami dla Tybetu

(Za Gazetą Wyborczą) Kilkadziesiąt osób przeszło we wtorek wieczorem w marszu solidarności z Tybetem. Trasa prowadziła z placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego na Mały Rynek. Marsz rozpoczął Dni Tybetu w Krakowie.

„Wolny Tybet, wolne Chiny”, „Wolność prasy dla Tybetu”, „Chiny przecz z Tybetu” – takie hasła wykrzykiwali manifestujący młodzi ludzie. Najmłodszy z uczestników marszu miał dwa lata. Mateusz, ubrany w pomarańczową koszulkę symbolizującą walkę z reżimem, przyszedł z rodzicami, którzy, jak mówili, chcą wychować go na osobę współczującą innym i wrażliwą na ludzkie cierpienie. – Chcemy wyrazić solidarność z cierpiącymi pod chińską okupacją Tybetańczykami, podobnie jak na poprzedniej demonstracji – mówili uczestnicy marszu z organizacji Kraków4Tibet. Zabrali ze sobą świeczki i znicze, żeby zapalić ogień dla Tybetu – dla tych, którzy walczą tam o wolność i życie i dla tych, którzy w tej trwającej od lat walce życie już stracili. Zapłonął on na Małym Rynku, gdzie manifestujący powtórzyli swoje postulaty o zaangażowanie się w obronę prześladowanych i torturowanych Tybetańczyków.

Marsz solidarności rozpoczął Dni Tybetu w Krakowie, które potrwają do 9 maja. Przewidziane są w tym czasie filmy, pokazy slajdów, koncerty oraz sesja popularnonaukowa. Główne wydarzenia dni odbędą się w klubie Re. Będzie można zobaczyć dokumenty o chińskim reżimie, więźniach politycznych, napisać listy w obronie zatrzymanych i narażonych na tortury mnichów tybetańskich. W ramach obchodów organizatorzy zapraszają również na wykłady do katedry porównawczych studiów cywilizacji – będzie okazja poznać podstawowe założenia filozofii buddyjskiej czy historyczne uwarunkowania relacji tybetańsko-chińskich i ich wpływ na aktualną sytuację geopolityczną. Organizatorami Dni Tybetu są: Kraków4Tibet, Koło Naukowe Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ, Fundacja Inna Przestrzeń. Pomagają im krakowska grupa Amnesty International i klub Re.

http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,44425,5186437.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 2012/03/03 by in Kraków and tagged , , .
Reklamy

Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

Twitter

Błąd: Twitter nie odpowiada. Poczekaj kilka minut i odśwież tą stronę.

%d blogerów lubi to: